Northstowe – Całkiem nowe miasto

budwug-news-2

‘Project Dewatering’ jest dumny z wielu przedsięwzięć. Przez lata działalności, przeprowadziliśmy prace odwadniania dla Belfast Sewers (Kanalizacja), Cog Moor STW i prestiżowej Tyne Tunnel2, a to tylko kilka z wielu. Jednak przełomowym przedsięwzięciem dla naszego przedsiębiorstwa, jest współpraca z Jackson Civils and Hawk przy instalacji i uruchomieniu szeregu systemów igłofiltrów, w celu umożliwienia instalacji rur drenażowych dla pierwszej fazy nowego projektu mieszkaniowego w Northstowe, w Cambridge. To przedsięwzięcie dlatego jest tak znaczące dla ‘Project Dewatering’, gdyż Northstowe – znajdujące się osiem mil na północny-zachód od centrum Cambridge – jest pierwszym od 50 lat, po Milton Keynes, budowanym od podstaw miastem w Wielkiej Brytanii, które będzie obejmować 10.000 nieruchomości i stanie się domem dla około 25.000 osób.

Igłofiltry są blisko rozmieszczonymi płytkimi studniami o małej średnicy. Każda składa się z pionu o małej średnicy (zwykle 38 do 50 mm), z płaskim filtrem w podstawie. Są one pompowane za pomocą specjalistycznych, powierzchniowych pomp próżniowych i są szczególnie skuteczne w glebach warstwowych oraz drobnoziarnistych. Igłofiltry stosowano w Northstowe, ponieważ zapewniają one bardzo ekonomiczny i wszechstronny sposób kontroli wód podziemnych, mogą być instalowane szybko, co oznaczało, że proces budowy mógł się rozpocząć w 2017, jak planowano. W związku z tą wszechstronnością, byliśmy w stanie przyjąć najbardziej odpowiednią metodę instalacji dla piasku żwirowego i gliny w podłożu, na placu budowy w  Northstowe, co umożliwiło budowlańcom pracę w szybkim tempie, niezakłócaną przez ruchome piaski lub zalane wykopy. Składały się na to następujące elementy:

  • Odwracanie poziomu rur odwadniających od 2 do 6 mbgl (m poniżej poziomu gruntu)
  • Układanie rur w rowach, zwykle na szerokość 2-3 m, przy wsparciu szalunku
  • Instalacja igłofiltrów w odstępach o szerokości około 1.5m, wzdłuż linii wykopu przy pomocy rury wypłukującej i ekskawatora (te były na ogół jednostronne, ale układy dwustronne zostały wykorzystane gdzie poziomy ”drawdown” były większe, oraz gdzie warstwy gliny miała zmniejszoną przepuszczalność objętościową)
  • łącznie 1030  igłofiltrów zostało zainstalowanych na długości 1.5km wykopów
  • ‘Headermain’ i pompy były przekładane z początku na koniec, zgodnie z kierunkiem powstawania wykopu
  • Typowe natężenie przepływu zostało ustalone na poziomie 5 l / s (litrów na sekundę) na 100m długości rowu
  • Filtry igłofiltrów zapobiegały pompowaniu drobinek, co pozwoliło na otrzymanie krystalicznie czystej wody odprowadzanej

Dyrektor ‘Projektu Dewatering’, Dr Marc Bevan, komentuje:

„Jesteśmy zachwyceni, że Project Dewatering mógł odegrać tak ważną rolę w pierwszej fazie rozwoju Northstowe. Minęło pół wieku od czasu wybudowania ostatniego, nowego miasta w Wielkiej Brytanii, więc udział w projekcie Northstowe to dla nas prawdziwe wyróżnienie. Fakt, że udało nam się tak szybko, sprawnie i skutecznie zakończyć montaż, aby umożliwić budowę tego ważnego przedsięwzięcia zarówno bez przeszkód jak i zgodnie z harmonogramem, wyraźnie pokazuje naszą zdolność do określenia najlepszej metody odwadniania dla konkretnych wymogów danego miejsca oraz dla wykonawców, z którymi współpracujemy.”